Вспоминает жительница деревни Будиловка Ольга Гончар

svedki-peramogi800Аддзел ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі райвыканкама распрацаваў цікавы праект “Сведкі Перамогі”. Яго асноўная мэта – адшукаць, сабраць разам артэфакты часоў Вялікай Айчыннай вайны (фотаздымкі, пісьмы з фронту, з Германіі, з эвакуацыі, дакументы тых часоў, баявыя ўзнагароды і інш.), каб пазнаёміць з імі сённяшняе пакаленне на выставе, прымеркаванай да Дня Перамогі. Не менш важныя ўспаміны відавочцаў. Магчыма, у кагосьці захаваліся запісы тых часоў. “РВ” далучыліся да ўзгаданага праекта і будуць вельмі рады ўсім, хто патэлефануе з паведамленнем любога, самага нязначнага, на яго погляд, факта. Чакаем званкоў па тэл. 5-90-55, 5-90-57, 8(029) 7145250, e-mail: rodvitoki@yandex.ru. Можна звярнуцца да работнікаў культуры па месцы жыхарства або патэлефанаваць па нумарах: 2-18-46, 8(029)2178788. Прапануем вашай увазе першы матэрыял праекта.

‘‘…Перебирая хранимые в семье документы, оставшиеся в наследство от уже ушедших из этого мира родственников, мы один за другим извлекали на белый свет ветхие, пожелтевшие от времени листки, тетрадки и фотографии. Среди них нашли свидетельство о рождении бабушки моей супруги Гончар Ольги Романовны. Там же лежали и 35 страниц рукописного текста середины 80-х годов. В них — рассказ о 19-и первых годах жизни Ольги Романовны.
Эта история едва не ушла в небытие. Люди, которые были её участниками, давно покинули этот мир, а их потомки растерялись на огромной территории нашей земли. Но кто не помнит прошлого, у того нет будущего. Мы решили, что свидетельства, с которыми вы, читатели, познакомитесь по мере прочтения этого материала, необходимо хранить и бережно передавать от поколения к поколению. 35 страниц маленького блокнота, а в них жизнь Будиловки в тяжелые военные годы, жизнь страны…’’

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *